Republic Floor The Meadows Gray Stream
Trending Item - Call For Pricing
Why we don’t display pricing - Click here to see why
Request A Quote
Request A Sample
Item: RELM8107
Pure SPC Max
This Designer Pro flooring series is based on our strongest and most stable Pure SPC Max flooring range, with a thicker sound-proof underlay and textured vinyl overlay. Enjoy the classic elegance of Designer Pro wood-style flooring, reinforced with the latest manufacturing techniques.
Category
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 7.125 × 0.23622 in |
| Collection | The Meadows |
| Construction Type | Stone Plastic Composite |
| Species | Wood Look |
| Length | 60" |
| Width | 7" |
| Thickness | 6mm |
| Wear Layer / Rating | 20 Mil |
| Pad Attached | Yes |
| Installation Method | Float |
| Waterproof | Yes |
| Made in USA | No |
| Sq. Ft. Per Carton | 23.87 sq. ft. |











