Republic Floor The Glacier Point Sydney Cedar
Contact us for pricing and availability
Why we don’t display pricing - Click here to see why
Request A Quote
Request A Sample
Item: REGVE5204
Pure SPC Max
The core of this floor is 40% denser than any other SPC floor made anywhere.
Category
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 8.969 × 0.23622 in |
| Collection | The Glacier Point |
| Construction Type | Stone Plastic Composite |
| Species | Wood Look |
| Length | 60" |
| Width | 9" |
| Thickness | 6mm |
| Wear Layer / Rating | 20 Mil |
| Pad Attached | Yes |
| Installation Method | Float |
| Waterproof | Yes |
| Made in USA | No |
| Sq. Ft. Per Carton | 25.77 sq. ft. |







