Republic Floor Big Oak Grey Rose
Trending Item - Call For Pricing
Why we don’t display pricing - Click here to see why
Request A Quote
Request A Sample
Item: REBO3020
Ultimate Quality Laminate
Manufactured with Republic's proprietary Triple Moisture Protection™ technology for unparalleled durability.
Category
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.81 × 7.067 × 0.484252 in |
| Collection | Big Oak |
| Construction Type | Laminate |
| Species | Oak |
| Length | 47" |
| Width | 8" |
| Thickness | 12.3mm |
| Wear Layer / Rating | AC4 |
| Pad Attached | No |
| Installation Method | Float |
| Waterproof | Water Resistant |
| Made in USA | No |
| Sq. Ft. Per Carton | 20.41 sq. ft. |





