Mohawk Kingmire Bourbon Hickory
Trending Item - Call For Pricing
Why we don’t display pricing - Click here to see why
Item: CLD89-03
RevWood
RevWood is a revolutionary wood flooring built to withstand real life. An exceptional solution for active households, it resists stains, scratches and dents while offering all the beauty of wood floors.
Request A Sample
Request A Quote
Category
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.25 × 5.25 × 0.314961 in |
| Collection | Kingmire |
| Construction Type | Laminate |
| Species | Hickory |
| Length | 47" |
| Width | 5" |
| Thickness | 8mm |
| Wear Layer / Rating | AC4 |
| Pad Attached | No |
| Installation Method | Float |
| Waterproof | No |
| Made in USA | Yes |
| Sq. Ft. Per Carton | 20.62 sq. ft. |










