Mohawk Indian Peak Hickory Coffee
Call For Pricing
Why we don’t display pricing - Click here to see why
Item: WEK01-94
TecWood Essentials
TecWood Essentials is low maintenance and has a core that is 40% more impact resistant than traditional floors.
Request A Sample
Request A Quote
Category
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 5 × 0.03 in |
| Collection | Indian Peak |
| Construction Type | Engineered |
| Species | Hickory |
| Length | Random Lengths |
| Width | 5" |
| Thickness | 3/8" |
| Wear Layer / Rating | N/A |
| Pad Attached | No |
| Installation Method | Float, Nail, Staple, Glue |
| Waterproof | No |
| Made in USA | Yes |
| Sq. Ft. Per Carton | 29.53 sq. ft. |













