Mohawk Cascade Hills Sonora Hickory
Why we don’t display pricing - Click here to see why
Item: WEK09-04
TecWood Select
Enhanced engineered construction resists expansion and contraction from humidity changes thereby providing increased dimensional stability.
Request A Sample
Request A Quote
Category
| Weight | 47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 7.5 × 0.5 in |
| Collection | Cascade Hills |
| Construction Type | Engineered |
| Species | Hickory |
| Length | 75" |
| Width | 8" |
| Thickness | 1/2" |
| Wear Layer / Rating | N/A |
| Pad Attached | No |
| Installation Method | Float, Nail, Staple, Glue |
| Waterproof | No |
| Made in USA | Yes |
| Sq. Ft. Per Carton | 27.2 sq. ft. |










