Mohawk Beachside Villa Ocean Pearl Hickory
Trending Item - Call for Pricing
Why we don’t display pricing - Click here to see why
Item: WEK42-02
TecWood Essentials
TecWood Essentials is low maintenance and has a core that is 40% more impact resistant than traditional floors.
Request A Sample
Request A Quote
Category
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 7.5 × 0.5625 in |
| Collection | Beachside Villa |
| Construction Type | Engineered |
| Species | Hickory |
| Length | Random Lengths |
| Width | 8" |
| Thickness | 9/16" |
| Wear Layer / Rating | N/A |
| Pad Attached | No |
| Installation Method | Float, Nail, Staple, Glue |
| Waterproof | No |
| Made in USA | Yes |
| Sq. Ft. Per Carton | 23.31 sq. ft. |







